Použite kód JARNAPONUKA10 a získajte zľavu 10% na všetok tovar z kategórie JARNÁ PONUKA.

Spotreba lišajníka

Tento článok sme pre Vás pripravili, aby ste sa lepšie zorientovali v spotrebe lišajníka, čo je pre mnohých stále veľmi nejasná problematika. 

Pod každým lišajníkom máme uvedenú približnú spotrebu na meter štvorcový – pri nečistených nórskych lišajníkoch je to 4 - 8 kg/m2, pri čistených fínskych lišajníkoch je to 4 - 6 kg/m2. Toto rozmedzie je dosť široké, preto sa nás mnoho zákazníkov pýta, ktorú hodnotu majú voliť. Vždy odporúčame tú vyššiu, pokiaľ zákazník chce, aby machový obraz alebo stena vyzerali profesionálne a podobali sa tým, ktoré môžu vidieť na internete. S lišajníkom sa ale dá pracovať rôznymi spôsobmi a preto je aj jeho spotreba veľmi individuálna a je už na každého uvážení, ktorú metódu lepenia zvolí.

V tomto článku sa zameriame na nečistený nórsky lišajník a ukážeme si, ako vyzerá obraz pri lepení na husto a zistíme, koľko lišajníka na to spotrebujeme.

Pripravili sme si dosku s rozmermi 40x25cm, čo je presne 0,1m2. Keďže sme uvažovali najvyššiu uvádzanú spotrebu 8kg/m2, pripravili sme si 800g svetlozeleného lišajníka. Na fotografii môžete vidieť ako vyzerá týchto 800g lišajníka v porovnaní s pripravenou doskou. Môže sa zdať, že lišajníka je príliš veľa a určite ho neminieme, avšak treba rátať s tým že spodné časti rastlinky musíme odstrániť a objem sa tak podstatne zníži.

 

Rastlinky sme strihali na výšku cca 6cm a lepili sme ich na dosku „nastojato“. Jednotlivé trsy sme prikladali vedľa seba, avšak netreba ich k sebe príliš tlačiť, len toľko, aby si udržali svoj tvar „nastojato“. Ak by sme ich dávali príliš navoľno, mohli by padať do strán. Ak použijete dosku bez rámu (tak ako my), s okrajmi sa treba troška pohrať a po okrajoch odporúčame lepiť kratšie a menšie rastlinky.  

Na plochu 0,1m2 sme minuli dokopy 700g lišajníka. Z toho vyplýva, že pri lepení „nahusto“ je vhodné uvažovať spotrebu okolo 7kg/m2. Na fotografii môžete vidieť aj množstvo odpadu, ktoré z uvedených 700g ostalo. Odpadu bolo cca 250g, čiže niečo cez 1/3 z celkového množstva. Ak by ste potrebovali urobiť obraz z nižšou hĺbkou (v našom prípade to bolo tých 6cm), odpadu bude o niečo viac a aj spotreba môže byť o trošku vyššia. Treba ale podotknúť, že s týmto odpadom sa už ráta pri výpočte spotreby a odpad Vám vznikne vždy, nakoľko sú rastlinky príliš vysoké a istú časť treba vždy odstrihnúť.

 

Na porovnanie sme si pripravili druhú dosku rovnakej veľkosti a k tomu 400g lišajníka. Rastlinky sme nelepili na stojato, keďže by nám to určite nevyšlo, ale „naležato“ cca pod 45° uhlom a jednotlivé trsy sme len voľne prikladali vedľa seba postupne od vrchnej časti obrazu až nadol. Minulo sa presne celých 400g lišajníka, z čoho vyplýva, že dolná hranica predpokladanej spotreby je správna a pri voľnejšom lepení potrebujete cca 4kg/m2 nečisteného lišajníka. Odpadu bolo tiež približne 1/3 z celkového množstva, keďže korienky sme taktiež odstraňovali, aj keď sme rastlinky nemuseli strihať na konkrétnu dĺžku. Bez korienkov však vyzerá obraz určite lepšie.

A tu je porovnanie oboch obrazov:

Odpad, ktorý Vám vznikne nemusíte vyhadzovať. Dá sa využiť napríklad ako výstelka pod iné dekorácie, ako základ do vencov, prípadne ho viete použiť aj do ďalšieho machového obrazu, ktorý potom doplníte krajšími kúskami machu.   

Výpočet spotreby, ktorý sme si v tomto článku ukázali sa týka nečistených nórskych lišajníkov, ktoré majú dlhšie korienky a tak je potrebné značnú časť rastlinky odstrihnúť. Prácu s fínskym lišajníkom máme už odskúšanú, nakoľko z neho vyrábame panely. Pri lepení nahusto je spotreba skutočne 6kg/m2. Pri voľnejšom lepení môžeme taktiež uvažovať nižšiu spotrebu, ktorá už ale závisí od spôsobu, akým s ním budete pracovať a je preto individuálna.

Odporúčané produkty8