Použite kód JARNAPONUKA10 a získajte 10% zľavu na všetky produkty z kategórie JARNÁ PONUKA.

Ako začať - informácie pre začiatočníkov

Uvažujete o machovom obraze a neviete ako začať? My v Machovna.sk sa snažíme čo najpodrobnejšie priblížiť výrobu machového obrazu každému, kto sa rozhodol ísť cestou svojpomocnej výroby. Tento článok sme si pripravili pre tých zákazníkov, ktorí nemajú so stabilizovaným machom alebo rastlinami vôbec žiadne skúsenosti. Vysvetlíme Vám, čo je vlastne stabilizovaný mach, ako sa vyrába, aké druhy poznáme, čo potrebujete na výrobu machového obrazu a čo vlastne dostanete, keď si kúpite stabilizovaný mach.  

ČO JE STABILIZOVANÝ MACH

Stabilizovaný mach je vlastne klasický mach z lesa. Sú krajiny, kde sa mach nachádza vo veľkom množstve a je preto legálne ho zberať a ďalej spracovávať ako dekoračný materiál. Keď sa mach pozberá (odtrhne od pôdy), po krátkom čase by samozrejme vyschol a stratil svoj pekný vzhľad. Preto sa vynašiel spôsob, ktorým sme schopní udržať mach alebo inú rastlinu v rovnakom vzhľade, ako by bola živá, aj keď v skutočnosti už nežije. Stabilizačný roztok do vysušeného machu alebo rastliny akoby opäť „vdýchne život“. Dostane sa do tkaniva rastliny, ale na rozdiel od vody sa nevyparuje a tak mach ostáva mäkký na dotyk a pekný na pohľad aj po dlhšom čase. Stabilizačný roztok obsahuje aj farbivo, vďaka ktorému vieme docieliť viacero odtieňov, preto sa mach nikdy NESMIE POLIEVAŤ. Farbivá sú zdravotne nezávadné, ale sú rozpustné vo vode, preto by sa pri polievaní farba vymyla. Je teda vhodný na suché použitie – na steny, na stolové dekorácie, vence a podobne. Potrebné je podotknúť, že by sa mal používať iba v interiéri. Viac informácii k tejto téme nájdete v sekcii Starostlivosť.

DRUHY MACHU

  • Plochý mach
  • Kopčekový mach
  • Sobí mach – Lišajník

Plochý mach si môžete predstaviť ako také „koberčeky“, kopčekový mach ako nejaké „guľky“. Oba druhy sú stabilizované iba z vrchnej, pohľadovej časti. Tá je krásne zelená a mäkká, ale spodná strana zostáva vysušená a hnedá. Pri tvorbe machového obrazu sa teda jednotlivé kúsky ukladajú vedľa seba peknou stranou nahor a suchšie okraje sa snažíme prekrývať, aby neboli z vrchu viditeľné.

Keď si kúpite akékoľvek balenie machu, dostanete v ňom rôzne veľké kúsky, s rôznym tvarom a hrúbkou. Machy nemajú štandardizované tvary, keďže sú z prírody a ich účelom je vytvárať prirodzený prírodný efekt. Treba preto rátať s tým, že každý kúsok nemusí byť dokonalý a jednotlivé kúsky nebudú rovnaké. Pri každom jednom machu si ale viete pozrieť, v akých veľkostiach a hrúbkach ho môžete približne očakávať.

Sobí mach alebo lišajník je špecifický v tom, že sa stabilizuje celý – od korienkov až po vrch. Môžete ho teda nadekorovať rôznymi spôsobmi, avšak treba rátať s tým, že ako aj živá rastlina má korienok hnedý, tak aj stabilizovaný a nafarbený lišajník bude mať korienok hnedší oproti vrchnej časti rastlinky. Pri výrobe machových obrazov sa väčšinou korienky odstrihnú a používa sa len vrchná, pekná časť rastlinky. Je fakt, že časť lišajníka, ktorý ste si kúpili, musíte vyhodiť, ale s týmto „odpadom“ sa ráta pri uvedenej spotrebe. Spotrebe lišajníka a teda množstvu, ktoré potrebujete, sme sa povenovali  v článku Spotreba lišajníka. Ak je Vám ľúto odstrihnuté zvyšky vyhodiť, môžete ich využiť napr. ako výstelku pod iné dekorácie, kreativite sa medze nekladú.

Lišajník sa ešte rozdeľuje na nórsky a fínsky. Nórsky nemá žiadne špeciálne označenie ale fínsky označujeme aj ako „čistený“. Fínsky lišajník má totiž tie spomenuté korienky už odstrihnuté a tak vzniká aj menej tohto odstrihnutého „odpadu“. Môžete teda použiť celú rastlinku, tak ako ju kúpite. Väčšinou sa ale aj fínsky lišajník trocha skracuje, hlavne preto, aby ste dosiahli konkrétnu výšku. Jednotlivé rastlinky sa totiž ukladajú vedľa seba a ak chcete mať pekný rovný jednoliaty obraz, potrebujete mať všetky rastlinky rovnako vysoké.

Keď si kúpite lišajník, dostanete ho vo forme menších rastliniek. Rastlinky sú ale navzájom poprepájané a často vytvárajú väčšie trsy. Nemusíte sa teda obávať, že musíte lepiť každú malú rastlinku zvlášť. Vytvoriť obraz alebo stenu z lišajníka je o niečo prácnejšie ako z machu, ale akonáhľe sa do toho dostanete, už Vám to pôjde ľahko a rýchlo.   

Všeobecné informácie o jednotlivých machoch nájdete a v sekcii O machoch. Treba pripomenúť, že mach pochádza z lesa a aj keď sa pred stabilizáciou čistí od hliny, môže stále obsahovať malé lístky, šišky alebo ihličie.

TVORBA MACHOVÉHO OBRAZU

 Tu si zhrnieme, čo vlastne okrem samotného machu potrebujete na výrobu machového obrazu.

  1. PODKLADOVÁ DOSKA – niečo na čom bude mach prichytený a čo bude vytvárať samotný tvar obrazu. Najvhodnejšie sú tenké drevené dosky, ako sololit, preglejka, MDF doska, prípadne OSB doska. Požiť však môžete čokoľvek čo uznáte za vhodné.
  2. LEPIDLO, ktorým prichytíte mach o podklad. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Aké lepidlo použiť?
  3. OCHRANNÉ POMÔCKY – stabilizovaný mach obsahuje farbivo a preto pri práci s ním dochádza k zafarbeniu rúk, prípadne nábytku. Nemusíte sa však obávať - farba je zmývateľná a zdraviu neškodná. Odporúčame ale používať rukavice a aj prekrytie stola, na ktorom budete pracovať.

Obraz môže byť orámovaný – buď si kúpite alebo vyrobíte podkladovú dosku aj s rámom a do vnútorného priestoru budete ukladať mach. Obraz môže byť aj bez rámu – iba čistá doska, pričom mach bude z bočných strán viditeľný. Mach môžete lepiť aj priamo na omietku, pripadne na holú stenu, ak interiér ešte len dokončujete, ale treba rátať s tým, že takáto dekorácia je neprenosná a chcete ju tam mať niekoľko rokov. Na Machovna.sk si môžete kúpiť drevené rámy, aj samotné podkladové dosky s háčikom na zavesenie v kategórii Rámy na machové obrazy. Ak plánujete vytvoriť väčšiu machovú stenu, odporúčame zabezpečiť si viacero podkladových dosiek, ktoré budete následne pripevňovať na stenu vedľa seba. Podkladové dosky môžete buď zavesiť na háčiky ako obraz alebo prichytiť priamo do konštrukcie steny (skrutkami).