O machoch
Čo je to mach?
Machy sú malé rastliny bez kvetov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú na vlhkých alebo tienistých miestach a vytvárajú husté zelené trsy alebo koberce. Zvyčajne sú vysoké 0,2–10 cm, hoci niektoré druhy sú oveľa väčšie. V prírode regulujú hospodárenie s vodou- zadržiavajú vlahu celým povrchom tela a postupne ju vyparujú do okolitého prostredia, čím zvlhčujú lesné ovzdušie.
Už v dávnej minulosti boli machy vďaka svojim vlastnostiam využívané ľuďmi vo všetkých severských krajinách, či už ako výplňový materiál postelí alebo ako izolácia obydlí a odevov. Schopnosť sušených machov absorbovať tekutiny umožnila ich praktické použitie v lekárstve (ako obväzy alebo plienky) alebo aj na skladovanie potravín. Vo Fínsku sa rašelinové machy používali na výrobu chleba počas hladomorov. Vo veľkej Británii sa jeden druh machu používal aj na hasenie požiarov, keďže sa vyskytoval v hojnom počte v pomaly sa pohybujúcich riekach a zadržiaval veľké množstvo vody.
V súčasnosti sa používa hlavne v kvetinárstve a v oblasti interiérového dizajnu. Po rozložení je tiež hlavnou zložkou rašeliny, ktorá sa používa ako palivo, ako záhradnícka prísada do pôdy, aj na údenie sladu pri výrobe škótskej whisky.
Stabilizácia machu
Všetky machy, lišajníky a ostatné rastliny predávané ako stabilizované podliehajú špeciálnemu procesu konzervácie, vďaka ktorému si zachovávajú svoju prírodnú štruktúru, hebkosť aj farebnosť a v takomto stave dokážu vytrvať niekoľko rokov. Proces stabilizácie spočíva v nahradení prirodzenej vlhkosti rastliny konzervačným roztokom tým, že prenikne do tkaniva rastliny a nahradí v ňom vodu. Tým sa zároveň aj zastaví rast a odstráni sa hmyz aj prípadné plesne. Rastlina by však časom stratila svoju farbu, preto sú všetky machy aj ostatné rastliny počas tohto procesu dofarbované. Každá výrobňa stabilizovaných machov používa svoj vlastný overený spôsob stabilizácie, ktorý si starostlivo cháni. Všetky sú však neškodné pre ľudské zdravie, aj pre životné prostredie.
Výhody stabilizovaného machu
Stabilizovaný mach podlieha špeciálnemu procesu konzervácie, vďaka ktorému si zachováva svoju prírodnú štruktúru a jemnú plyšovú hebkosť. Vďaka tomu zostáva dlhodobo farebný, mäkký a bezúdržbový.
- Prináša pocit spojenia s prírodou priamo vo Vašom interiéri a s minimálnou starostlivosťou Vám bude robiť radosť niekoľko rokov, ba aj desaťročí.
- Nevyžaduje žiadne polievanie, ani kropenie vodou a keďže nerastie, nie je potrebné ho ani strihať alebo iným spôsobom udržiavať.
- Steny zo stabilizovaného machu sú relatívne ľahké a na rozdiel od stien zo živých rastlín, ktoré obsahujú aj zeminu a zadržiavajú vodu, nevyžadujú špeciálnu inštaláciu alebo zosilnenie stien.
- V prípade väčších plôch- machových stien, výrazne zvyšuje protihlukové vlastnosti konštrukcie
- Zlepšuje kvalitu ovzdušia v miestnosti a reguluje vlhkosť.
- Prispieva k psychickej pohode a zvyšuje produktivitu práce. Čoraz väčšej obľube sa teší práve v kanceláriách alebo pracovniach.
Plochý mach (Flat moss)
Plochý mach je v interiérovom dizajne najpoužívanejším druhom machu, nakoľko zaberá väčšie plochy a môže slúžiť ako základ pri vytváraní väčších kompozícií s inými druhmi stabilizovaného machu. V prírode tvorí rozsiahle machové koberce, čo je vlastne aj spôsob, akým sa používa pri vytváraní machových stien alebo väčších obrazov. Vďaka svojmu hodnovernému živému vzhľadu je vhodný aj do rôznych kvetinových aranžmánov. Výhodou je, že je k dispozícií v podstate celoročne a práca s ním je naozaj veľmi jednoduchá. Je zbieraný najmä vo francúzskych a dánskych lesoch.
Kopčekový mach (Ball moss)
Kopčekový mach rastie v pevnom, zvyčajne okrúhlom vankúšovitom tvare a má intenzívnu žiarivo zelenú farbu. Rovnako ako plochý mach, aj kopčekový je zbieraný najmä v európskych lesoch udržateľným spôsobom. Vďaka svojmu oblému tvaru dodáva každému obrazu úžasný rozmer a pocit 3D efektu. Kompozície z kopčekového machu pôsobia veľmi elegantne a moderne. Manipulácia s ním je taktiež veľmi jednoduchá, nakoľko pozostáva z kompaktných kopčekov s priemerom od 5 do 30cm.
Sobí mach- Lišajník
Sobí mach je aj napriek svojmu názvu vlastne lišajník, ktorý rastie v severských oblastiach planéty vo veľmi hojnom počte, kde vytvára tzv. lišajníkový koberec. Vyskytuje sa predovšetkým v oblastiach tundry a je mimoriadne mrazuvzdorný. Má huňatejšiu štruktúru podobnú špongii a v prírode rastie v sivobielej farbe. Počas procesu stabilizácie je sobí mach zároveň aj farbený a nakoľko je pôvodne sivobielej farby , je možné takto vytvoriť široké spektrum farieb od rôznych odtieňov zelenej až po ružovú ?
Lišajník používali v minulosti najmä obyvatelia Škandinávie a to rôznymi spôsobmi. Využíval sa ako ingrediencia do polievok a dezertov, ako výplňový izolačný materiál v drevených chatkách, ale aj ako vianočná výzdoba. Dnes má okrem dekoračného významu aj priemyselné využitie a to hlavne pri výrobe farbív a pri výrobe lakmusového papiera. Takisto tlmiče zvuku vyrobené z prírodného sobieho machu sa dnes používajú v kanceláriách a na verejných priestranstvách po celom svete.
Ekologický zber
Aj napriek vysokému dopytu je tento typ machu zbieraný regulovane, s ohľadom na zachovanie divokej prírody. Je zbieraný iba ručne, spĺňajúc prísne pravidlá týkajúce sa ochrany životného prostredia. Ľudia, venujúci sa tejto profesii zbierajú mach v lese „šachovnicovo“ a zbiera sa len mach dozretý a dorastený do určitej výšky. Nikdy sa nevyzbiera viac ako 20% machov v danej oblasti, pričom platí pravidlo, že ďalší zber na rovnakom mieste je možný až o 4-5 rokov. Sezóna začína v jarnom období, pričom v zime sa nezbiera, keďže je les pokrytý snehom.